این روزها با پیشرفت و گسترش تکنولوژی در عرصه‌های مختلف، قطعا استفاده از محصولات دیجیتالی در هر جامعه‌ای حرف اول را می‌زند.

پرینتر نیز یکی از همین محصولات است که این روزها از کاربرد بسیار بالایی برخوردار گشته، به طوری که در گذشته برای چاپ یک برگه ساده مجبور بودید وقت و هزینه صرف کنید و به خدمات کامپیوتری یا حتی مراکز تخصصی اینکار مراجعه کنید. اما حال در هر خانه و شرکتی خواهید دید که چقدر این دستگاه کوچک به کمک همگان آمده و کار را برای کاربران آسان کرده است.

یکی از موضوعات مهمی که در زمینه چاپ اسناد و ویژگی یک پرینتر باید بدانیم و هنگام خرید به آن توجه داشته باشیم، بحث کارتریج و مواد مصرفی است. کارتریج‌ها در واقع برای پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهری به دو دسته کارتریج لیزری (تونر) و کارتریج جوهرافشان (جوهری) تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این مقاله قصد داریم تفاوت تونر و جوهر را بیان کنیم. در ادامه با پرینت فید همراه باشید:

کارتریج لیزری چیست؟

کارتریج لیزری همانطور که از نامش پیداست در پرینترهای لیزری استفاده می‌شود و از نوع پودری با ذرات فشرده و بسیار ریز است. پودری که در کارتریج‌های لیزری موجود است،  یک ماده جامد بوده که خاصیت مغناطیسی (آهنربایی) دارد. در گذشته جنس پودرهای استفاده شده از اکسید و کربن بود اما حال به منظور افزایش کیفیت در چاپ از نوعی پلیمر استفاده می‌شود. کارتریج‌های تونری از نظر ماندگاری مقاومت بیشتری در مقابل کارتریج‌های جوهری دارند. لازم به ذکر است که رطوبت و دمای زیاد باعث از بین رفتن کارتریج لیزری خواهد شد.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه این پودر در قالب جوهر بر روی کاغذ دیده می‌شود و اسناد را چاپ می‌کند؟

باید گفت که این ذرات برای چسبیده شدن به کاغذ، با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی ذوب شده و بر روی کاغذ به وسیله غلطک های حرارتی چاپ می‌شوند.

کارتریج جوهری چیست؟

ماده ‌ای که در کارتریج‌های جوهری استفاده می‌شود از جنس مایع است و در پرینترهای جوهرافشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه کار این کارتریج‌ها به این گونه است که قطرهای ریزی از جوهر از طریق نازل‌های کوچک، در چاپ یک پرینتر جوهرافشان قرار داده می‌شود و در هنگام چاپ روی صفحه قرار می‌گیرد.

تفاوت بین کارتریج لیزری و کارتریج جوهرافشان در چیست؟ کارتریج‌های لیزری از نظر قیمت به  نسبت گران‌تر از کارتریج‌های جوهری هستند همانطور که از نظر کیفیت نیز در رده بالاتری از کارتریج‌های جوهری قرار دارند. کارتریج جوهرافشان برای کارهای حرفه‌ای مانند عکاسی و چاپ عکس مناسب‌ترند، زیرا تاثیری که کارتریج‌های جوهری بروی کیفیت عکس می‌گذارند خیلی بیشتر از کارتریج‌های لیزری است. ظرفیت کارتریج‌های جوهرافشان نسبت به کارتریج‌های لیزری کمتر است و صفحات محدودتری را چاپ می‌کند. یک کارتریج لیزری قادر است تا ۵ هزار صفحه را پرینت بگیرد. سرعت چاپ کارتریج‌های جوهری کمتر از کارتریج‌های لیزری (تونر) است.

حال با توضیحاتی که داده شد، شما کدام کارتریج را برای مصارف خود انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

پرینت فید فروشگاه اینترنتی کارتریج و مواد مصرفی

با تفاوت‌ کارتریج لیزری و کارتریج جوهری آشنا شوید

با تفاوت‌ کارتریج لیزری و کارتریج جوهری آشنا شوید

بسیاری از افراد، از تفاوت‌های بین پرینتر و پلاتر آگاه نیستند و بعضی فکر می‌کنند که پلاتر شکل نادرست لغت پرینتر است، در صورتی که اینطور  نیست. در این مقاله قصد داریم به ۵ تفاوت بین پرینترها و پلاترها اشاره کنیم. در ادامه با پرینت فید همراه باشید:

به طور کل پلاتر را می‌توان نوعی پرینتردر ابعاد بزرگ نامید. اما پلاترها ویژگی هایی دارند که آنها را از پرینترهای معمولی متمایز می‌کند. که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

پلاترها در واقع پرینترهای عریضی هستند که برای چاپ نقشه – طرح‌های گرافیکی – تبلیغات محیطی indoor و عکس‌های با سایز بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و قادر هستند تا ابعاد عریض بین ۲۴ اینچ و بالاتر را پرینت بگیرند. گفتنی است که این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند نقشه‌ها را با جزئیات بسیار بالایی چاپ کند.

۱- پلاترها قابلیت پشتیبانی از رول را دارند و به صورت استاندارد تا طول ۹ متر می‌توانند چاپ کنند البته این مقدار قابل افزایش است، ولی برای این کار به نرم افزاری  مـثل rip نیاز دارند؛ این در حالی است که در بیشتر پرینتر‌ها نهایت سایز چاپ کاغذA3  است.

به صورت کلی مکانیزم  پلاترها با پرینترها چندان تفاوتی  ندارند و پلاترها همان پرینترها ولی در ابعاد بزرگ‌تر هستند

۲- پلاترها قابلیت افزایش رم و پشتیبانی از هارد دیسک را دارند.

۳- بیشتر پرینترها یکوردودی کاغذ دارند، ولی پلاترها قابلیت پشتیبانی از ‌‌دو رول را به صورت هم زمان دارند.

۴- پلاتر ها در مدل‌های مختلف تولید می‌شوند و همانند پرینترها دارای دو نوع لیزری و جوهری هستند. اما تفاوت آنها در تعداد رنگ ها و عرض دستگاه است و اکثرا در بازار به صورت ۴، ۶، ۸، ۱۱ و ۱۲ رنگ و در ابعاد ۴۲ ،۴۴ و ۶۰ اینچ وجود دارند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

۵- تفاوت‌ دیگر پلاترها با پرینترها، نوع رنگ مشکی است که در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پرینترها از رنگ مشکی نوع Dye و در پلاترها از رنگ مشکی نوع pigment استفاده می‌شود. در این مقاله می‌توانید تفاوت این دو جوهر را بخوانید.

جهت خرید کارتریج‌ پلاتر می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید

پرینت فید، فروشگاه آنلاین کارتریج و مواد مصرفی

۵ تفاوت بین پلاتر و پرینتر

۵ تفاوت بین پلاتر و پرینتر